TESLİMAT VE İADE

Satın almak istediğiniz ürünlerin seçimini tamamladıktan sonra, ödeme ekranında size kredi kartı bilgileriniz sorulacak ve bu bilgiler güvenli bir şekilde bankaya iletilerek ödeme onayı alınacaktır. Kullandığınız karta uygulanan özel ödeme ya da taksit seçenekleri varsa, siparişinizi tamamlarken ödeme sayfasında gösterilecektir.

Hesabım sayfasından ilgili siparişinizi görüntüleyip, ‘Siparişlerim’ başlığı altında yer alan Sipariş Detay alanında ise Siparişleriniz ile ilgili güncel bilgileri bulabilirsiniz.. Siparişiniz UPS veya Yurtiçi Kargo ile gönderilecek ve kargoya verildiğinde kayıtlı e-mail adresinize bilgi geçilecektir.

Sitemizden yapacağınız tüm alışverişleriniz için kargo ücretsizdir. Kargo firmalarında yaşanabilecek herhangi bir aksaklık ya da olumsuz durumlardan dolayı LaVita Türkiye kargo firmasını değiştirebilir. Teslimat ve fatura adresinizi satın alma esnasında sipariş sayfasından güncelleyebilirsiniz. Sipariş verildikten sonra ürün ekleme & çıkartma ve adres değişikliği yapılamamaktadır.

Henüz işleme alınmamış siparişleriniz için hesabım sayfasından siparişinize ulaşabilir, sipariş iptali için bize bilgi@lavita.web.tr ‘den veya (0850)-800-1414 nolu telefondan ulaşabilirsiniz. Teslimat ile ilgili diğer sorularınız için; (0850)-800-1414 numaralı telefondan müşteri temsilcimize ulaşabilirsiniz.

İşleme alınmış siparişleriniz için iade talebinizi, kargo teslimi gerçekleştikten sonra müşteri hizmetlerimizi (0850)-800-1414 nolu telefondan arayarak yapabilirsiniz. İade talepleri ürün bazlı yapılmaktadır. 3 al 2 öde vb. kampanyalarla satın alınan ürünlerin iadesinde; kampanyaya dahil olan tüm ürünlerin birlikte iade edilmesi gerekmektedir.

Keyifli alışverişler dileriz.